У носі собаки виявлено здатність відчувати слабке випромінювання тепла

 

 Згідно з новими дослідженнями, вони не тільки до 100 мільйонів разів більш чутливі, ніж наші, вони також можуть відчувати слабке випромінювання тепла своєї жертви. Це відкриття пояснює, як псові з втраченим зором, слухом або нюхом, продовжують успішно полювати. 

«Це фантастичне відкриття» – заявляє Марк Беков, етолог і експерт з нюху псових, професор Університету Колорадо в Боулдері, що не брав участі в дослідженнях. «Це відкриває ще одне вікно у світ відчуттів високорозвинених собачих холодних носів».

Здатність відчувати слабке випромінювання тепла відома лише у деяких тварин: чорні вогняні жуки, деякі види змій, тільки у одного виду ссавців, звичайного кажана. Всі вони використовують цю здатність під час полювання.

Більшість ссавців на кінчиках носів навколо ніздрів мають гладку шкіру без шерсті, що має назву «Rhinarium». Проте у собак ця область волога, прохолодніша за зовнішнє середовище і густо всіяна нервовими закінченнями – все це дозволяє собакам виявляти не тільки запахи, але і тепло.

Щоб перевірити цю теорію, дослідники Лундського і Будапештського університетів навчали трьох домашніх собак обирати між теплим (31 градус за Цельсієм) об’єктом і об’єктом кімнатної температури, розташованими на відстані 1,6 метри. Собаки не мали змоги побачити, або відчути на нюх різницю між цими двома об’єктами. Навіть вчені могли розпізнати їх, лише доторкнувшись. Вчені розповіли журналу Scientific Reports, що після таких тренувань навички собак перевірили за допомогою подвійного сліпого дослідження. Всі три собаки успішно знайшли ті об’єкти, що випромінювали тепло.

Далі дослідники вивчали роботу мозку 13 собак різних порід за допомогою МРТ. Протягом дослідження собакам демонстрували предмети нейтральної або більш високої температури. Як показали результати, ліва частина соматосенсорної кори головного мозку, яка обробляє данні, що надходять від носа, була більш чутлива до стимуляції з використанням теплового випромінювання, ніж до нейтральних сигналів.

Обидва експерименти говорять про те, що собаки, так само як кажани, можуть відчувати теплові точки і відповідна зона їх мозку активується від інфрачервоного випромінювання. Вчені припускають, що собаки успадкували таку здатність від своїх предків, вовків.

Ці праці підтверджують попередні дослідження, що описують взаємодію носу з мозком собаки, як дуже складну платформу для обробки дуже широкого діапазону сигналів. Проте, безумовно, є спеціалісти, що вважають собак не здатними розрізняти холодні і гарячі об’єкти на відстані і що навички термічного визначення не можуть не бути корисними у полюванні.

 

Джерело: Верджинія Морелл

Переклад та адаптація: Оксана Галан @oksanagalan

У нашому магазині ви завжди знайдете безліч корисних іграшок, які допоможуть вашому улюбленцю розвивати свій нюх!

Залишились питання? Пишіть нам ✉️